Külmast ja õueminekust

Ilusad talveilmad tõid kaasa ka tugeva pakase ja sellega seoses küsimuse, kas lapsed lähevad õue. On lapsevanemaid, kes pahandavad külmaga õue minemisel ja neid, kes pahandavad õue mitteminemisel.

Lisaks õhutemperatuurile tuleb arvestada ka tuulekülma ja seda infot vaatame http://www.ilmateenistus.ee/ lehelt. Õpetajad hindavad olukorda, arvestavad tajutavat temperatuuri, rühma laste aktiivsust ja otsustavad, kas õue minna või ei. 

Eile, 6.jaanuaril, kui plaanisime õues üritust meie jõulupuu ärasaatmiseks, oli kell 11:00 õhutemperatuur -16,6C, tajutav temperatuur aga -24,1C ja üritus toimus saalis. Kaks vanemat rühma, Naksid ja Krõllid, viibisid õues 15-20 minutit.

Kindlat reeglit, millal ei tohiks lastega õue minna, pole, kuid selgituse leiab Terviseameti kodulehelt:

Mis temperatuuridel tohib viia õue eelkooliealisi lapsi?
 
Sotsiaalministri 24.09.2010. a määruses nr 61 „Tervisekaitsenõuded koolieelses lasteasutuses tervise edendamisele ja päevakavale" on esitatud nõuded koolieelsetes  lasteasutustes laste tervisekaitsele ja tervise edendamisele. 
Päevakavas arvestatakse lastele soovitatud värskes õhus viibimise aega ja selle järgi juhindudes peab laps viibima iga päev sõltuvalt ilmastikutingimustest 1–2 korda õues. Lapse õues viibimise aeg sõltub välisõhu temperatuurist ja tuule kiirusest ehk tegelikult toimivast välisõhu temperatuurist (tuule-külma indeksist).
Kui lasteasutuses puudub varikatus, siis vihmasaju ja lumetuisu korral ei viida alla kolme aasta vanuseid lapsi õue.
Madalama kui miinus 20 °C tegelikult toimiva välisõhu temperatuuri ja madalama kui miinus 15 °C välisõhu temperatuuri korral ei viida lapsi õue või lühendatakse õues viibimise aega 20 minutini. Tegelikult toimivat välisõhu temperatuuri hinnatakse Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi veebilehel avaldatud igapäevaste ilmavaatluse andmete alusel.